+98 - 9392939108

فروش ملک‌ مشاع

یکی از مسائل حقوقی که برخی از افراد با آن درگیر هستند، فروش ملک مشاعی و تقسیم آن می‌باشد. فروش ملک مشاعی معمولا بین ورثه و یا زوجین در مرحله طلاق و یا افرادی که به هر ترتیب قادر به شراکت با یکدیگر نیستند، امری طبیعی و معمول است. باید توجه داشت که قانون از فروش ملک مشاع یا افراز آن در صورت امکان حمایت می‌کند. چرا که قانون، وجود یک مالک بر روی یک مال غیر منقول را بیشتر می‌پسندد. در این شرایط استفاده از وکیل فروش ملک مشاع می‌تواند فرآیند فروش ملک را سرعت بخشیده و با ارائه راهکارهای قانونی موجب شود تا حقی از کسی ضایع نشود.

ملک مشاعی چیست؟

ملک مشاعی در اصطلاح حقوقی به مال غیر منقول اعم از زمین، آپارتمان، ویلا و … گفته می‌شود که بین دو یا چند نفر مشترک باشد. به لحاظ حقوقی، تمامی شرکا در تک تک اجزای ملک شریکند و تا قبل از افراز نمی‌توان گفت که کدام بخش مربوط به کدام شریک است. مگر آن که به صورت توافقی و در یک تقسیم نامه، حدود مرزی سهم هر کس مشخص شده باشد. البته باید توجه داشت که هر کس به نسبت سهمی که از ملک مشاع دارد حق تصرف حقوقی اعم از فروش سهم خود را دارد.

تقسیم ملک مشاع توسط وکیل

برای بررسی تقسیم ملک مشاع توسط وکیل، وکیل فروش ملک مشاع باید تفاوت تقسیم، تفکیک و افراز را برای موکل خود روشن نموده و با دقت در تمامی مدارک، اعلام نماید که کدام راه حل برای موکل بهتر است. در بهترین و ایده‌آل‌ترین حالت، تقسیم با توافق و تراضی همه شرکا انجام می‌شود. یعنی همه شرکای مال غیرمنقول به وکیل ملکی مراجعه کرده و با تنظیم تقسیم نامه ملک خود را با توافق بین یکدیگر تقسیم نموده و برای رسمیت هر چه بیشتر، این تقسیم نامه را در قالب صلح در دفتر اسناد رسمی ثبت می‌نمایند. همچنین هر یک از شرکا می‌توانند، تمام یا بخشی از سهم خود را در قالب صلح به سایر شرکا و یا فردی دیگر واگذار نمایند.

افراز ملک مشاع توسط وکیل

در صورتی که بین شرکا در مورد تقسیم ملک مشاعی، توافقی حاصل نشود، راه حل بعدی افراز است. افراز معنای مشخص کردن و جدا سهم هر شخص از مال غیر منقول مشاع است، به طوری که هر شخص تنها مالک عین و منافع آن سهم خود باشد. ماده ۵۹۱ قانون مدنی بیان می‌کند که چنانچه توافق و تراضی در تقسیم مال مشاع ممکن نباشد، باید افراز ملک صورت گیرد مشروط بر این که با افزار تمام سهم یک یا تعدادی از شرکا از مالیت نیفتد. افراز به‌گونه‌ای انجام می‌شود که هر شخص بنا به سهم خود قسمتی از ملک را جدا کند.

حال در بسیاری از موارد امکان افراز وجود ندارد. زیرا امکان تقسیم عادلانه وجود ندارد و در بسیاری از موارد برخی از قسمت‌ها دارای ارزش مالی و یا استفاده مالک نیستند. در این شرایط تنها راه برای وکیل فروش ملک مشاع، ارائه دادخواست دستور فروش ملک مشاع است تا با فروش آن، ثمن آن بین همه شرکا به نسبت سهمشان تقسیم گردد. وکیل فروش ملک مشاع به شما خواهد گفت که بر طبق ماده یک قانون افراز، برای املاک مشاعی که جریان ثبتی آن‌ها پایان یافته باشد، مرجع صالح برای دعوی افراز، واحد ثبتی محلی می‌باشد.

شرایط افراز ملک مشاع

در شرایط زیر، وکیل فروش ملک مشاع برای طرح دعوی افراز باید به دادگاه صالح مراجعه نماید:

  • اموال منقول که به حکم تبعی در حکم غیرمنقول هستند.
  • املاک ثبت نشده در دفتر اسناد رسمی یا املاکی که جریان ثبتی آن‌ها پایان نیافته
  • تقسیم ترکه که شامل اموال منقول و غیر منقول است.
  • چنانچه بین شرکا، فردی فوت نماید و یا مهجور شود.

موانع افراز ملک مشاع

همچنین بر طبق مواد ۵۹۱ تا ۵۹۷ قانون مدنی موانع افراز ملک مشاع عبارتند از:

  • از مالیت و ارزش افتادن تمام مال مشترک یا حصه (سهم) یک یا چند نفر از شرکا در نتیجه افراز
  • تقسیم مال وقفی بین موقوف علیهم
  • تقسیم منجر به ضرر یک یا چند تن از شرکا شود و یا نقصان فاحش در ارزش سهم ایجاد شود.
  • افراز نیازمند اصلاح مشخصات ملک باشد.

دستور فروش ملک مشاع

دستور فروش ملک مشاع، آخرین راهکار برای رسیدن تمامی شرکا به حق خود می‌باشد. بنابر صحبت‌های فوق، مراحل دستور فروش ملک مشاع توسط وکیل عبارتند از:

وکیل فروش ملک مشاع ابتدا از طریق اداره ثبت یا دادگاه بسته به شرایط سندی ملک باید دعوی افراز را مطرح نماید. چنانچه، ملک قابل افراز نباشد، از سوی مرجع صالح، گواهی عدم افراز و غیر قابل تقسیم بودن ملک صادر می‌شود.

در چنین حالتی، شرایط برای طرح دعوی دستور فروش ملک مشاع از سوی دادگاه فراهم می‌گردد. وکیل فروش ملک مشاع، پس از این مرحله، از طریق اجرای احکام، شرایط مزایده ملک را فراهم می‌آورد. خود شرکا نیز می‌توانند در مزایده شرکت نمایند و ملک به شخصی واگذار می‌شود که بیشترین قیمت پیشنهادی را داشته باشد.

نکات حقوقی فروش ملک مشاع

  • دستور فروش ملک مشاع اگرچه طبق ماده ۴ قانون افراز، نیازمند تقدیم دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی نیست، اما رویه دادگاه‌ها بر این منوال است که باید دادخواست دستور فروش ملک مشاع ثبت شود.
  • با توجه به این که تصمیم دادگاه‌ها در این گونه درخواست‌ها به صورت حکم یا قرار نیست، قابل تجدیدنظر خواهی و فرجام خواهی نبوده و نیازمند صدور اجراییه نخواهد بود و به سرعت وارد فرآیند مزایده خواهد گردید.

خدمات تخصصی گروه ما
(بر روی موارد کلیک کنید)

دستور موقت
تامین‌ خواسته
الزام به تعهد غیرمالی
مستثنیات دین
دعوای تخلیه ید
ایفای تعهد
ابطال رای داوری
فسخ قرارداد
مطالبه وجه
ابطال سند
عدم بطلان قرارداد
الزام به تنظیم سند رسمی
خلع‌ ید
گواهی حصر وراثت
تنفیذ وصیت نامه
بطلان ترکه

جرائم علیه اشخاص
تهدید
فحاشی
خیانت در امانت
افترا
ضرب و جرح
کلاهبرداری
جرائم رایانه ای
سرقت رایانه ای
جعل
مواد مخدر
رابطه نامشروع
مشروبات‌ الکلی

طلاق و رجوع از طلاق
مهریه
جهیزیه
ازدواج مجدد
نفقه زوجه
اجرت‌المثل
تمکین و نشوز
حضانت طفل

رفع مزاحمت
سرقفلی
تخلیه
فسخ قرارداد مشارکت ساخت
ابطال معامله
ابطال سند مالکیت
ابطال مبایعه نامه
وقف
دستور فروش
تقسیم ملک مشاع
الزام به تحویل ملک
الزام به تنظیم سند ملک
رفع تصرف عدوانی
رفع ممانعت حق
الزام به تادیه ثمن معامله

چک
سفته
مطالبات دین
مطالبه ثمن
مطالبه خسارت
مطالبه اجاره بها
خسارت تاخیر تادیه

ابطال نام‌تجاری
ابطال علامت تجاری
درخواست انحلال شرکت
اثبات شراکت
مطالبه سهم را شروع
اعاده اعتبار ورشکسته
انحلال شرکت
ابطال صورت جلسه مجمع
الزام به انتقال سهام شرکت

تقسیم ترکه
انحصار وراثت
طبقات ارث
ابطال وصیت نامه
تصرف مال ورثه

اثبات نسب
نفی نسب
صدور حکم رشد
حذف نام همسر از شناسنامه

دعاوی اداره کار
کارگر و کارفرما
تجدید نظر خواهی
فرجام‌ خواهی
واخواهی
اعاده دادرسی
اعسار و تقسیط
دیوان عدالت اداری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن مورد نظر