+98 - 9392939108

سیر تا پیاز آزمون ETP – کسب نمره قبولی در آزمون ETP – دکتر اباصلتیان

آزمون ETP  چیست؟

آزمون ETP (English Proficiency Test)، یک آزمون زبان انگلیسی در ایران است که ماهانه توسط دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود. آزمون ETP مخصوص دانشجویان مقطع دکترای دانشگاه‌های آزاد اسلامی در کشور است. تا قبل از سال 98 داوطلبان کنکور دکترای دانشگاه آزاد اسلامی هم می‌توانستند در این آزمون شرکت کنند اما بعد از این تاریخ طبق اطلاعیه‌ای اعلام شد که فقط دانشجویان دکترای دانشگاه آزاد حق شرکت در این آزمون را دارا می‌باشند.

برگزاری این آزمون از سال 1386 و در ابتدا به صورت فصلی کلید خورد اما در شش سال اخیر به صورت ماهانه توسط واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده است. در واقع این آزمون جایگزینی برای مدرک‌های بین المللی زبان انگلیسی است و دانشجویانی که دارای مدارکی بین المللی همچون تافل یا آیلتس با نمره‌ی تایید شده دانشگاه نیستند بایستی در این آزمون شرکت کنند.

لازم به ذکر است که مدرک آزمون ETP دارای اعتبار بین المللی نیست و حتی توسط دانشگاه‌های سراسری ایران نیز مورد تایید نمی‌باشد. همچنین مدت اعتبار مدرک این آزمون 2 سال می‌باشد و محدودیتی بابت دفعات شرکت برای دانشجویان دکترای دانشگاه آزاد وجود ندارد. در ادامه‌ی این متن به بررسی ساختار و جزئیات آزمون ETP، منابع و نحوه‌ی ثبت نام در این آزمون خواهیم پرداخت.

نحوه‌ی نمره دهی در آزمون ETC

شرکت کنندگان این آزمون باید به 100 سوال چهار گزینه‌ای در 140 دقیقه پاسخ بدهند. آزمون ETP از 100 نمره است. حداقل نمره قابل قبول برای جلسه‌ی دفاع 50 و حداقل نمره قبول مشروط برای شرکت در آزمون جامع دکتری 40 می‌باشد. این حداقل نمرات برای خانواده ایثارگران به ترتیب به نمرات 40 و 32 تغییر می‌کند. لازم به ذکر است که آزمون ETP نمره‌ی منفی ندارد و دارای سه بخش لغات، گرامر و درک مطلب است. در ادامه به توضیح سه بخش آزمون ETC می‌پردازیم.

 بخش لغات (Vocabulary)

این بخش از آزمون ETP شامل 25 سوال است که دانش لغوی شرکت کنندگان را محک می‌زند. در بخش لغات یا واژگان، شرکت کننده بایستی از بین چهار واژه در قالب گزینه‌ها، واژه‌ی صحیح را انتخاب کند.

 بخش گرامر (Grammar)

این بخش از آزمون ای پی تی شامل 40 سوال و به دو صورت است. بخشی از سوالات گرامر بدین شکل است که شرکت کننده باید از میان چهار عبارتی که در صورت سوال زیر آنها خط کشیده شده، گزینه‌ی نادرست را تشخیص دهد. بخش دیگر سوالات گرامر آزمون ای پی تی شامل چهار جمله است که داوطلب بایستی جمله‌ای که از لحاظ ساختاری صحیح نمی‌باشد را انتخاب کند. به طور کلی در این بخش از آزمون توانایی‌های شرکت کننده در قواعد دستوری و ساختاری زبان انگلیسی مورد سنجش قرار می‌گیرد.

بخش درک مطلب

درک مطلب در آزمون EPT دارای 35 سوال می‌باشد. ساختار 20 سوال آن، شامل 4 متن و به ازای هر متن 5 سوال بوده و در واقع مهارت خواندن (Reading)  شرکت کننده را به چالش می‌کشد. مابقی سوالات این بخش شامل سوالات جای خالی یا Close Test است. در این نوع سوالات بخشی از متن به صورت جای خالی است که شرکت کننده باید گزینه‌ی صحیح را برای آن قسمت انتخاب کند. این بخش از سوالات درک مطلب دارای 15 سوال می‌باشد.

مقایسه‌ی آزمون ETP با MSRT و MHLE

هر سه آزمون دارای اعتبار بین المللی نیستند و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند باید برای گرفتن مدرک تافل یا آیلتس اقدام کنند. آزمون MSRT زیر نظر وزارت علوم برگزار می‌شود و مختص دانشجویان رشته‌های غیرپزشکی دانشگاه های سراسری کشور است. آزمون MHLE توسط وزارت بهداشت برگزار می‌شود و مختص دانشجویان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی است. ساختار سه آزمون تقریبا مشابه یکدیگر است با این تفاوت که آزمون‌های MSRT و   MHLE  برخلاف آزمون EPT شامل بخش شنیداری هستند. آزمون MHLE هر سال بین 5 الی 6 بار، آزمون MRST به طور حدودی 10 بار در سال و آزمون EPT همان طور که گفته شد به صورت ماهانه برگزار می‌شود.

نحوه‌ی شرکت در آزمون ETP

برای ثبت نام در آزمون ای پی تی باید در با توجه به زمانبندی تعیین شده وارد سامانه این آزمون به نشانی https://english.iau.ac.ir/ept/  شوید و مراحل زیر را انجام دهید:

 1. کلیک بر روی گزینه‌ی ثبت نام
 2. وارد کردن شماره دانشجویی
 3. وارد کردن مشخصات و آپلود کردن عکس در فرم اطلاعات
 4. وارد کردن اطلاعات تکمیلی همچون سهمیه ( در صورت دارا بودن آن)، اطلاعات تماس و …
 5. پس از وارد کردن کد امنیتی و کلیک بر روی گزینه ی ثبت نام، محل آزمون خود را تعیین می‌کنید و در مرحله‌ی آخر هزینه‌ی آزمون را پرداخت می‌کنید. در پایان این فرایند یک شناسه پرداخت دریافت می‌کنید.

شرکت کنندگان آزمون ETP دو روز قبل از تاریخ برگزاری آزمون می‌توانند کارت ورود به جلسه خود را از طریق سامانه مذکور دریافت کنند. همچنین پیگیری نتیجه و کارنامه آزمون ای پی تی از طریق همین سامانه انجام می‌گیرد. لازم به ذکر است که آزمون ETP در شهرهای  تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه، رشت، یزد و همدان برگزار می‌شود.

ازمون زبان EPT همراه با معرفی و ارائه منابع اختصاصی

جمعی از برترین مدرسان ازمون های ملی و بین المللی

قوی ترین مدرسان ازمون های ملی و بین المللی ازمون زبان EPT

چرا این مقاله را مطالعه نمی کنید ؟  INTRODUCTION – personal branding – part 2 -Dr.Ali Abasaltian

منابع آزمون ETP

طبیعتا برای موفقیت در هر نوع آزمون اولین قدم شناسایی منابع است. می‌توان گفت مطالعه منابع آزمون‌های بین المللی همچون تافل و آیلتس برای موفقیت در آزمون ETP یا هر نوع آزمون زبان دیگری کارساز است. علاوه بر کتاب‌های مهمی که در ادامه برای بخش‌های مختلف آزمون معرفی می‌شود، توجه کنید که یکی دیگر از مهم‌ترین منابع، نمونه سوالات آزمون ETP است. داوطلبان این آزمون با مطالعه سوالات دوره‌های گذشته به خوبی می‌توانند با سبک و سیاق این آزمون آشنا شوند و با آمادگی بیشتری در این امتحان شرکت کنند.

 • لانگمن قرمز
 • 1100 واژه ی بارونز
 • 504 واژه
 • واژگان ضروری تافل
 • گرامر برای آیلتس
 • گرامر دانشگاه آکسفورد
 • کتاب‌های  select reading، inside reading ، discovering fiction،real reading ، strategic reading از بهترین منابع برای یادگیری و تقویت ریدینگ می‌باشند.

موفقیت در آزمون ETP

شناسایی و قدم نهادن در مسیر صحیح، رمز موفقیت در تمامی چالش‌های تحصیلی است. در راستای تحقق این امر، شناخت و تجربه کافی از پیچ و خم‌های مسیر امری ضروری می‌باشد.

گروه مهاجرتی دکتر اباصلتیان، جمعی از قوی‌ترین مختصصان کشور است که می‌توانند راهنمای جامع و کامل برای آن دسته از عزیزانی باشند که قصد شرکت در آزمون‌های زبان ملی و بین المللی را دارند. در راستای قبولی و کسب  موفقیت در آزمون ETP، مجموعه دکتر اباصلتیان با ارائه مشاوره، ارائه نمونه سوالات، برگزاری کلاس‌های آنلاین و خصوصی و پشتیبانی، آماده‌ی خدمت رسانی به هموطنان گرامی می‌باشد.

برای دریافت پاسخ سوالات و ابهامات خود، کسب اطلاعات بیشتر و رزو مشاوره می‌توانید از راه‌های ارتباطی مختلفی که در سایت وجود دارد استفاده نمائید.

سوالات متداول

چه کسانی می توانند در آزمون ای پی تی شرکت کنند؟

صرفا دانشجویان دوره‌ی دکترای دانشگاه‌های آزاد اسلامی می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

آیا مدرک آزمون EPT اعتبار بین المللی دارد؟

خیر. مدرک این آزمون حتی توسط دانشگاه‌های سراسری کشور نیز مورد تایید نمی‌باشد.

مدت زمان اعتبار مدرک EPT چقدر است؟

دو سال

حداقل نمره‌ی قبولی در آزمون ETP چند می‌باشد؟

حداقل نمره‌ی قبولی در این آزمون 50 می‌باشد.

بودجه بندی سوالات آزمون ای پی تی به چه صورت می‌باشد؟

این آزمون شامل 100 سوال و در سه بخش لغات، گرامر و درک مطلب است. بخش لغات 25 سوال، بخش گرامر 40 سوال و بخش درک مطلب شامل 35 سوال می‌باشد.

آیا در آزمون ETP نمره ی منفی لحاظ می‌شود؟

خیر

چگونه باید در آزمون ای پی تی ثبت نام کنیم؟

برای شرکت در آزمون EPT، باید وارد سامانه ثبت نام آزمون EPT به نشانی https://english.iau.ac.ir/ept/ شوید و مراحل آن را به ترتیب انجام دهید.

مرجع مشاوره و راهنمایی در ازمون های ملی و بین المللی – دکتر اباصلتیان

گروه ازمون های زبان EPT

جهت ارتباط سریع با گروه دکتر اباصلتیان

همکاری با گروه دکتر اباصلتیان

ماموریت گروه دکتر اباصلتیان

مقاله مقابل را مطالعه نمایید :  INTRODUCTION – personal branding – part 1-Dr.Ali Abasaltian

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن مورد نظر