+98 - 9392939108

خودشناسی و دیگرشناسی

خودشناسی یکی از مهم‌ترین مهارت‌های موفقیت در برندسازی شخصی است.

رفتار شما و واکنشی که در برابر محرک‌های بیرونی از خود نشان می‌دهید، با فرایندهای ذهنی درونی‌تان کنترل می‌شود. خودشناسی تمام الگوهای فکری مخرب و عادت‌های ناسالم را آشکار و آنها را اصلاح می‌کند. با تقویت این مهارت، می‌توانید در زندگی تصمیمات بهتری بگیرید و در موقعیت‌های گوناگون، واکنش‌های رفتاری عاقلانه‌تری نشان دهید. شناخت نقاط قوت و ضعف (آسیب پذیری) از موهترین فواید خودشناسی است. خودشناسی یعنی شناختن استعدادها، گرایش ها، بینش ها، سرمایه ها، امانت ها و ودیعه هایی که خدای متعال در اختیار انسان گذاشته است.

واقعا خودشناسی چیست و چگونه حاصل می شود؟

انسان موجودى است که داراى استعدادهاى بسیار و قابلیت هاى بى شمارى است هم از نظر ابعاد روحى و معنوى و هم از نظر توان هاى جسمى و بدنى . حال اگر کسى بخواهد از خودش برند شخصی قدرتمندی بسازد اولین قدیم که باید بردارد ، شناخت این استعداهاست، اگر بدانید جسم و تن آدمى استعداد رشد را دارد که در هر یک از ورزشهاى موجود به فعلیت و کمال مى رسد، راه براى برداشتن قدم دوم باز مى شود که “راه رسیدن به فلان ورزش چیست؟” و یا اگر بداند استعداد علم و دانش را دارد یقیناً مقدمه اى مى شود براى فراگیرى علم و دانش و به فعلیت رساندن این استعداد. یا اگر درک کند که از جهات مختلف دیگرى که در انسان هست فلان استعداد و فلان قابلیت و… را دارد اینها همه مقدمه مى شود براى اقدام کردن و به فعلیت رساندن! پس اولین قدم براى تحقق هر کمال و سعادتى ، شناخت استعدادهاى درونى است و این معناى این جمله است که خودشناسى مقدمه برندسازی شخصی است.

خودشناسی سخت‌ترین کار دنیا است.

پیش‌فرض اغلب ما در زندگی این است که خودمان را می‌شناسیم. اما همین پیش‌فرض خیلی وقت‌ها ریشه‌ی بزرگ‌ترین مشکلات زندگی ماست: وقتی فرصت بزرگی از دست می‌رود که بعدها می‌فهمیم با تکیه بر قوت‌ها و شایستگی‌های مان می‌توانسته‌ایم از آن بهره‌برداری کنیم یا وقتی شکستی بزرگ پیش می‌آید که متوجه می‌شویم به‌دلیل ضعف‌های‌مان بوده است، آن‌وقت است که درمی‌یابیم بیش‌تر از دنیا نیازمند شناختن خود هستیم تا بار بعدی موقعیتی را از دست ندهیم و شکستی نخوریم. اما این حداقل دلایل شناخت خود است: با شناختن خود می‌توانیم خودمان را همان‌طوری که هستیم دوست داشته باشیم و دست به مقایسه خود با دیگران نگذاشته و صرفا بر استعدادهای خودمان تکیه کنیم.
برای شناختن خود راه‌های زیادی وجود دارد. تست‌های روان‌شناختی، روان‌کاوی یا گفتگو و همراهی با یک منتور و کوچینگ همگی روش‌هایی هستند که می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم. اما یک نکته‌ی کلیدی مشترک میان تمامی این روش‌ها وجود دارد که می‌تواند نقطه‌ی شروع ما برای خودشناسی باشد: پرسیدن سؤال‌های درست و کشف جواب‌های درست‌تر! همه‌ی روش‌های خودشناسی دنیا از پرسیدن سؤال‌هایی از شما درباره‌ی خودتان، شخصیت‌تان، زندگی‌تان، نگاه‌تان به دنیا، روش‌های فکر کردن‌ و استدلال‌تان و چیزهایی شبیه این‌ها آغاز می‌کنند. نکته‌ی مهم این‌جاست که این روش‌ها به‌دلیل مبتنی بودن بر دانش و تجربه، توانسته‌اند آدم‌ها را از نظر شخصیت، ویژگی‌های فکری و مانند آن‌ها به انواع مشخصی دسته‌بندی کنند. شما در یکی از این دسته‌های آدم‌ها قرار می‌گیرید و بدین ترتیب می‌توانید تمامی زوایای پیدا و پنهان وجودتان را کشف کنید و به کمک این دسته‌بندی‌ها رفتارتان را در موقعیت‌های مختلف پیش‌بینی کنید. بدین ترتیب می‌دانید برای چه کارهایی ساخته شده‌اید و برای چه کارهایی نه؛ کجا می‌توانید چطور موفق شوید و کجا بهتر است کنار بکشید. اما در این میان چیزی هنوز کم است: گوهر وجودی شما. گوهری که هسته اصلی تشکیل دهنده برند شخصی شما است.

لازمه ساخت یک برند شخصی قدرتمند

مدیران سازمان ها نیز می توانند با همکاری گروه ما به درک خوبی از شخصیت کارکنان خود دست یابند و ضمن جایابی و تعیین وظایف افراد برحسب شخصیت کارکنان به این افراد برای ارائه یک برند شخصی قدرتمند کمک کنند. هرچند که مزایایی برندشخصی کارکنان برای سازمان بسیار مفید بوده چرا که اگر کارکنان به فعالیت هایی نامتناسب با شخصیت خود بپردازند برای سازمان هزینه های پنهان زیادی ایجاد می کنند. فواید خودشناسی برای جوانان و نوجوانان نیز گامی مهم در ساخت برندشخصی قدرتمند خواهد بود چرا که از سعی و خطاها در امان و سراغ فعالیت های نامتناسب با خود که موفقیتی در پی ندارد، نخواهند رفت.

ما چگونه به شما کمک می کنیم:

ما در گروه اباصلتیان با همکاری برترین مشاوران و روانشناسان (مقطع دکتری) می توانیم به شما کمک کنیم مسیر سخت و بسیار پیچیده خودشناسی را سریع طی کرده و به درک فوق العاده ای از استعدادها، ارزش ها، نقاط ضعف و قوت شخصیت خود، کارکنان و یا حتی فرزندان خود پی برده و کمک کنید مسیری را انتخاب کرده که ضمن رضایت و آرامش، از هزینه های مادی، معنوی کاسته و در نهایت برندشخصی قدرتمندی ارائه شود.

مبنای خدمات خودشناسی بر مبنای تئوری و نظریه های دانشمندان زیر می باشد:

برای اطلاعات کاملتر از خدمات برندسازی شخصی اینجا کلیک کنید