+98 - 9392939108

آزمون تولیمو چیست؟ – سوالات،مکان و نحوه برگزاری ازمون زبان تولیمو – دکتر اباصلتیان

امروزه داشتن حداقل یک مدرک زبان که در پذیرش دانشگاه‌های معتبر، محل کار و…قابل استفاده و ارائه باشد، بسیار حائز اهمیت است. همه‌ی افراد با توجه به بالا بودن هزینه‌ی آزمون‌هایی مثل آیلتس و تافل، امکان کسب مدرک آن‌ها را ندارند و از طرفی به مدرکی نیاز دارند که حداقل در ایران معتبر و قابل ارائه باشد.

آزمون تولیمو چیست؟

تولیمو که مخفف عبارت (The Test of Language by the Iranian Measurement Organization) می‌باشد، آزمونی است که توسط سازمان سنجش برگزار می‌گردد. درواقع تولیمو یک آزمون استاندارد ایرانی برای تعیین سطح زبان انگلیسی افراد است.

متقاضیان این آزمون بیشتر داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند چراکه دارا بودن نمره‌ی کافی پذیرش در آزمون دکتری است.

 

نحوه برگزاری آزمون تولیمو

آزمون Tolimo  هم به صورت اینترنتی و هم به صورت کاغذی برگزار می‌شود. نکته قابل توجه این است که آزمون اینترنتی تولیمو حضوری است!

یعنی حضور فیزیکی شما در محل برگزاری آزمون الزامی است و امکان شرکت کردن در منزل یا محل دیگر فراهم نیست. یکی از ویژگی های مثبت این آزمون این است که می‌توانید پاسخ ها را تایپ کنید.

داوطلبان می‌توانند صدای بخش شنیداری آزمون را با استفاده از هدفون بشنوند که قاعدتا کیفیت بهتری خواهد داشت. در حالیکه صدای آزمون کتبی از بلندگو قابل پخش است.

تفاوت آزمون اینترنتی با کاغذی

بخش اینترنتی آزمون، مانند آزمون کاغذی است و تفاوتی از لحاظ بخش های آزمون و تعداد سوال‌ها ندارد. تنها تفاوت آزمون اینترنتی با کاغذی در این است که در آزمون کاغذی مهارت نوشتاری بر روی برگه و دستی انجام می شود اما در آزمون الکترونیکی داوطلب بایستس متن Writing را در نرم افزار و با صفحه کلید تایپ کند.

 

سوالات آزمون تولیمو

آزمون تولیمو دارای دو دفترچه تستی و تشریحی است. دفترچه‌ی تستی آزمون از 3 بخش مجزا تشکیل شده است:

در بخش سوالات تستی این آزمون با قسمت ساختار و نوشتار زبانی با عنوان (Structure and Written Expression) برخورد می‌کنید که دارای ۴۰ سوال است و فقط ۳۰ دقیقه برای پاسخ به سوالات این بخش نیاز می‌باشد.

 

افزون بر این، بخشی به نام درک مطلب (Reading Comprehension)  داریم که شامل ۵۰ سوال است و برای پاسخ به این سوالات به ۵۵ دقیقه زمان نیاز می‌باشد.

 

قسمت بعدی که در آزمون تولیمو با آن برخورد می کنید، (Listening Comprehension)  است که با درک مطلب شفاهی یا شنیداری درارتباط است و شامل۵۰ سوال می‌گردد که ۳۵ دقیقه زمان برایش اختصاص داده شده است.

 

محاسبه نمره آزمون

می‌توان گفت که رنج نمره های این آزمون بین 310 تا 677 می‌باشد. نمره کمتر از  479ضعیف، بین 480 تا 519 متوسط ، 520 الی 599 خوب و بالاتر از نمره 600 عالی محسوب می شود. قسمت نوشتاری نمره‌ی جداگانه ای را به خود اختصاص داده و طیف نمره‌ی آن بین 1 تا 6 است.

قابل توجه است که بخش چهار گزینه ای آزمون تولیمو نمره منفی ندارد. بنابراین اگر پاسخ یک سوال تستی را در آزمون تولیمو نمی‌دانید، آن را بدون پاسخ نگذارید.

ممکن است پاسخ شما درست باشد و به نمره‌ی کلی آزمون کمک کند.

 

زمان و محل برگزاری آزمون تولیمو

بطور معمول این آزمون ماهانه برگزار می گردد. شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، شيراز، تبريز، رشت، كرمان، كرمانشاه، بیرجند، گرگان، كيش، چابهار و بندرعباس محل برگزاری آن می باشد.

هر فرد می تواند حداقل تا 15 روز قبل از شروع آزمون به پروفایل شخصی خود در سایت سازمان سنجش مراجعه کند تا زمان آزمون خود را به تاریخ دیگری موکول کنند.

چرا این مقاله را مطالعه نمی کنید ؟ CHAPTER TWO SELF-KNOWLEDGE-Dr.Ali Abasaltian

قوی ترین مدرسان ازمون های ملی و بین المللی زبان تولیمو

جمعی از برترین مدرسان ازمون های ملی و بین المللی زبان تولیمو

کوتاه ترین زمان تا گسب نمره دلخواه تولیمو

زمان اعلام نتایج آزمون تولیمو

به طور معمول نتايج آزمون از 25 تا 30 روز پس از برگزاری، از طريق سايت سنجش اعلام می شود. همزمان نسخه ای از كارنامه‌ی داوطلب به آدرس داوطلبان پست می گردد.

 

 

اعتبار آزمون تولیمو

تولیمو تمام مهارت های زبان را مانند آزمون آیلتس و تافل مورد ارزیابی قرار نمی دهد. مثلا در این آزمون مهارت صحبت کردن (سپیکینگ) در نظر گرفته نشده است. با این حال مدرک آن در ایران معتبر می‌باشد. با توجه به هزینه‌ی بالای آزمون‌های تافل و آیلتس در دوره دکترای دانشگاه های آزاد و سراسری، می توان به نوعی از این مدرک به‌عنوان مدرک زبان در داخل کشور استفاده کرد.

 

 

منابع Tolimo

تعدادی از منابع مهمی که برای پذیرش در این آزمون نیاز است به شرح زیبر است:    504 واژه از بهترین کتاب‌هایی است که برای اکثر آزمون‌های سطح بالای زبان پیشنهاد می‌شود.

کتاب واژگان ضروری تافل نیز تنها برای متقاضیان آزمون تافل به کار نمی رود؛ بلکه برای داوطلبان آزمون تولیمو هم بسیار کاربردی است.

پیشنهاد بعدی کتاب بعدی 1100 واژه بارونز به افزایش دایره لغات شما کمک زیادی می‌کند.

گاها کتاب ۵۰۰۰ واژه آکادمیک نیز برای قبولی در اسین آزمون پیشنهاد می‌شود که ترجیحا در اولویت آخر خود قرار بدهید.

 

راه‌های موفقیت در آزمون TOLIMO

بهترین راه، بالا بردن سطح زبان انگلیسی و دایره‌ی واژگان و همچنین تسلط به مفاهیمی است که در آزمون از آن‌ها سؤال مطرح می‌شود.

مرور سؤالات آزمون‌های دوره‌های قبل نیز می‌تواند موجب تسلط به ساختار و حوزه موضوعی آن بشود. مهارت شنیداری و نوشتاری، دو مسئله‌ی مهم در آزمون تولیمو می‌باشد که تقویت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

تا زمانی که زیاد ویدیو و فیلم نگاه نکنید و نسبت به موضوعات مختلف، متن استاندارد چند بندی ننویسید و توسط کسی تصحیح نشود، می‌توان گفت که نمره‌ی خوبی در بخش نوشتاری و شنیداری به دست نمی‌آورید.

افزایش مهارت در درک مطلب، نیاز به افزایش مهارت تست‌زنی دارد که باید تکنیک های مهم مثل حذف گزینه‌ های انحرافی را به‌ویژه در بخش TRUE/FALSE یاد بگیرید. بنابراین، افزایش دایره لغت عمومی و تخصصی مربوط به رشته خود را نیز می ‌بایست در دستور کار قرار بدهید.

 

چه کسانی می‌توانند در آزمون تولیمو شرکت کنند؟

هیچ محدودیت سنی برای شرکت در این آزمون وجود ندارد و حداقل مدرک مورد نیاز، مدرک دیپلم است.

چه محدودیتی در ثبت ‌نام آزمون تولیمو وجود دارد؟

برای تعداد دفعات شركت در آزمون محدودیتی وجود ندارد و شركت در چند آزمون لزومی ندارد. به این معنا که آزمون‌های توليمو مستقل از هم هستند و نمراتی که در آن‌ها کسب ‌شده، در آزمون‌ های ديگر تأثیر ندارد. در شرایطی ‌که داوطلب در هر کدام از آزمون ‌ها، نمره مورد نیاز خود را کسب کند، امکان عدم ثبت نام در آزمون‌ های پس ‌ازآن را دارد.

 

سخن آخر

آزمون تولیمو از آن دسته آزمون هایی است که ایران برگزار می کند اما در بعضی از موارد، در کشور های دیگر نیز به عنوان یک مدرک معتبر قابل ارائه است. پس اگر قصد دارید هم در یک آزمون معتبر شرکت کنید، هم بتوانید در مقاطع بالا ادامه تحصیل دهید و هم بتوانید برای مهاجرت از آن استفاده کنید، به شما پیشنهاد می کنیم در آزمون تولیمو شرکت کنید.

 

مقاله مقابل  را بررسی و مشاهده نمایید :  CHAPTER ONE INTRODUCTION – Dr.Ali Abasaltian

قوی ترین مدرسان ازمون های زبان تولیمو

تدریس تکنیک های ازمون تولیمو به صورت صد در صد تضمینی

ارتباط با گروه دکتر اباصلتیان

همکاری با گروه دکتر اباصلتیان

ماموریت گروه دکتر اباصلتیان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن مورد نظر