+98 - 9392939108

چگونه برای آیلتس آماده شویم؟

در این نوشتار سعی داریم تا گام به گام تمامی مراحلی که یک داوطلب آزمون نیاز است انجام دهد تا بتواند به صورت خودخوان و در منزل به نمره مورد نظر خود برسد را بیاوریم. ابتدا اینکه آماده سازی برای آزمون آیلتس به ویژه اینکه فرد از سطح پایه بخواهد شروع کند و به نمره بالای ۶.۵ آکادمیک برسد کار زمان بر و دشواری است و بایستی به اندازه کافی وقت و اراده برای شروع این کار را داشته باشد. خطر بزرگی که داوطلبین سطح پایه را تهدید می کند آنست که ممکن است در بین دوستان و آشنایانشان شنیده باشند که فلان شخص  در مدت ۶ ماه آیلتس ۷ گرفت پس من نیز میتوانم. این یک اشتباه بزرگ است آنچه که زبان آموزان میشوند بدون در نظر گرفتن سطح شروع داوطلب بوده است کسی که  طی ۶ ماه مطالعه نمره ۷ میگیرد اگر آن ۶ ماه هم مطالعه نمیکرد حداقل ۶ میگرفت. یعنی در ۶ ماه حداکثر ۱ نمره به سطح او اضافه شده است.  این یک واقعیت آزمون است. عدم درک این موضوع منجر به از دست دادن وقت می شود. برخی از موسسات و مدرسان خصوصی نمیخواهند (یا اصلا نمیدانند) این را به داوطلب بگویند و به داوطلب وعده آیلتس ۷ در یک ماه میدهند. معمولا افرادی که چنین میگویند خودشان هم آیلتس ۷ ندارند چه رسد به اینکه بخواهند زبان انگلیسی آموزش هم بدهند.  اینکه شخص فکر کند از سطح پایه در ۶ ماه نمره ۷ میگیرد اگر تمامی مدرسین هم ۲۴ ساعته به او آموزش دهند چنین اتفاقی نمی افتد. البته این جا موضوع بحث بر سر نمرات ۶.۵ یا ۷ است اگر کسی هدفش نمره ۵.۵ یا ۶ باشد در بازه ۶ ماه  نیز ممکن است. اینکه تاکید میکنم برای نمره ۶.۵ و بالاتر آیلتس بایستی یک بازه حداقل ۱۰ ماه را در نظر گرفت علتش حجم زیاد منابعی است که بایستی در این مدت خوانده شوند و کسی نمی تواند اینها را در ۳ ماه تمام کند مگر آنکه قبلا آنها را خواند باشد. تمامی  مراحل مطالعه خودخوان به شرح زیر می باشند:

1-افزایش دامنه لغات

ابتدا داوطلب بایستی دامنه لغات زبان انگلیسی خود را  افزایش دهد. برای اینکار از وبسایت testyourvocab.com استفاده نمایید. ابتدا اینکه اگر نتیجه آزمون فوق عددی کمتر از ۲۰۰۰ برای شما نشان داد. ابتدا لازم است که حجم لغات خود را به شدت افزایش دهید و هنوز در مرحله ای نیستید که بتوانید مهارت های چهارگانه اسپیکینگ (speaking)، لیسنینگ (listening)، درک مطلب (reading) یا رایتینگ (writing) را به صورت مجزا ارتقا دهید. به منظور افزایش سطح لغات میتوانید از سری کتاب های oxford word skills شروع کنید. و به ترتیب از نسخه basic تا advanced آنها را مطالعه کنید. وقتی سطح شما به ۲۰۰۰ لغت رسید میتوانید مهارت ها را نیز جداگانه شروع کنید. همچنین بعد از اینکه سطح لغوی شما به حدودا ۴۰۰۰ الی ۵۰۰۰ لغت رسید میتوانید برای افزایش سطح بیشتر از سری کتاب های vocabulary in use از انتشارات دانشگاه کمبریج استفاده کنید. برای رسیدن به سطح آیلتس ۷ بایستی تست فوق حداقل ۸۸۰۰ کلمه برای شما نشان دهد.

 

۲- یادگیری گرامرهای پایه

در مرحله بعد (که البته این مرحله میتواند به موازات یادگیری لغت همزمان نیز انجام پذیرد) بایستی بر ساختاری های ضروری گرامری تسلط کافی یافت که برای این منظور کتاب Essential Grammar in Use پیشنهاد می گردد. بعد از اتمام این کتاب بایستی بر تمام کتاب English Grammar in Use Intermediate  نیز تسلط کافی یافت. شاید در ابتدا حجم این کارها کمی زیاد به نظر بیاید اما هیچ راه حلی برون رفتی جز یادگیری همه این ها وجود ندارد. به همین دلیل است که بارها گفته ایم کسانی که می گویند ۲ ماهه، ۳ ماهه یا ۶ ماهه میتوانید از سطح پایه به آیلتس ۷ برسید تنها به فکر منافع خود هستند. شما ببینید همین چند کتاب Essential Grammar in Use ، English Grammar in Use و کتب لغتی که در بالا معرفی کردیم چند صفحه دارند. حالا خودتان حساب کنید که استعداد یادگیریتان چقدر است روزی چند صفحه از این کتاب ها را میتوانید یاد بگیرد هر جور که حساب کنید میبینید ۶ ماهه نمی شود حتی اگر کل مدرسین آیلتس در دنیا همزمان به شما آموزش دهند. آزمون آیلتس یک آزمون استاندارد است اگر از ۲ کتاب فوق نکته یا مطلبی را فرا نگرفته باشید این خودش را در آزمون نشان میدهد آزمون اصلا به همین منظور طراحی شده که با روش های هوشمندانه ای تخمین بزند من چقدر کتاب گرامر خوانده ام چقدر کتاب لغت خوانده ام. سطح آیلتس ۷ یعنی سطح کاربر پیشرفته یعنی در کمترین حالت بر کل این ۲ کتاب تسلط دارد دقت کنید میگویم در کمترین حالت چه بسا برخی ها نیاز به مطالعه بیشتر نیز داشته باشند. اینها تنها بخش گرامری آیلتس است. هنوز وارد مهارت ها نشده ایم.

۳- ارتقا مهارت گفتاری (speaking)

بعد از اینکه به حداقلی از ساختارها و لغات آشنا شدیم نوبت به تقویت مهارت اسپیکینگ میرسدو توجه داشته باشید که مهارت ها مانند چهار پایه یک صندلی هستند و افزایش سطح هر یک بر مهارت دیگر نیز تاثیر میگذارد. توصیه می شود مهارت اسپیکینگ را همراه با لیسنینگ همزمان تقویت کنید. اما چگونه ؟ یکی از راه های مناسب مطالعه کتاب speaking maximizer نوشته آقای معمار زاده است سعی کنید از روی جواب ها الگو گرفته و به سوالات مشابهی که در کتاب آمده است جواب دهید. جواب هایی که میدهید را بایستی خود ابتدا روی کاغذ نوشته آنها را سپس اصلاح گرامری کنید و نسخه صحیح را با خود با صدای بلند تمرین نمایید. همچنین میتوانید از نمونه جواب هایی که در لیسنینگ کتاب های Real Listening میشونید بعضا الگو برداری کرده و عبارات و ساختاری های مفیدی که دوست دارید را با خود تمرین کنید. این تمرین نبایستی به گونه ای باشد که تنها آنها را از بر کنید بلکه بایستی آنها را در قالب بسترهای دیگر برای خود باز آفرینی کنید. مثال:

It’s a question of time.

مساله وقتشه

حال اگر میخواهید از این ساختار استفاده کنید بهتر است چندین مثال دیگر در این قالب برای خود بزنید مثال :

This house is really beautiful but it’s a question of money and I can’t afford it at the moment

این خونه خیلی زیباست اما مساله پولشه و در حال حاضر استطاعت خریدش رو ندارم.

البته همانطور که قبلتر نیز اشاره شد مهارت اسپیکینگ تنها مهارتی است که در اکثر اوقات به یک مدرس نیاز دارید تا اشتباهات شما را برایتان تصحیح کند.

۴- ارتقا مهارت شنیداری (listening)

برای شروع این مهارت از سری کتاب های Tactics for Listening دانشگاه آکسفورد شروع کنید سپس بعد از اتمام سری advanced می توانید از مجموعه کتاب های Real Listening & Speaking شماره ۳ و ۴ آن را مطالعه کنید. تمرین لیسنینگ بایستی به صورتی باشد که تک تک کلمات را بشنوید و بعدا به سراغ عبارت بعدی بروید ممکن است این فرایند برای یک عبارت خاص تا ۱۰۰ بار نیاز به تکرار باشد که بسیار طبیعی است.

۵- ارتقا مهارت درک مطلب (Reading)

هر روز یک مقاله کامل از سایت روزنامه گاردین یا newscientist.com بخوانید چرا که منبع اکثر متون آیلتس وبسایت های فوق و خبرگزاری های مشابه هستند. بایستی مطالعه به صورت تحلیلی باشد یعنی تمام نکات گرامری و لغوی آن متن را در بیاورید و در دفترچه خود یادداشت نمایید. این کار در ابتدا اندکی دشوار است اما بعد از مدتی (حداقل ۳ ماه) بسیار آسان می شود. برای تست زدن درک مطلب ابتدا از کتاب New Insight into IELTS استفاده کنید و سپس به سراغ مجموعه کتب IELTS 1 -12 بروید.

۶- ارتقا مهارت نوشتاری (Writing)

این مهارت را بایستی در آخرین مرحله بعد از تسلط کامل لغوی و ساختاری تقویت کرد چرا که مجموعه ای از دانسته های خود را بر روی کاغذ می آورید و اشکال در  هر بخش منجر به کاهش نمره می شود. ابتدا با قوانین پایه ای نقطه گذاری (punctuation) آشنا شوید برای اینکار میتوانید از وبسایت زیر استفاده نمایید که به خوبی این موارد را تشریح کرده است. حالا باید با اصول نگارش بخش های مختلف رایتینگ آیلتس آشنا شوید که بدین منظور میتوانید از وبسایت های زیر استفاده کنید:

۱- https://owl.english.purdue.edu/owl/section/1/6/

۲- http://ieltsliz.com 

در نهایت باید متن خودتان را اصلاح کنید و از نظر گرامری و قواعد نقطه گذاری، پیوستگی متن و دیگر مولفه ها بررسی نمایید.

 

 

 

مطالعه مقالات آموزشی زیر پیشنهاد می شود:

 

همه چیز در مورد آزمون بین المللی IELTS (ادامه مطلب)

اسپیکینگ آیلتس: آنچه برای نمره ۷ بایستی بدانید! (ادامه مطلب)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن مورد نظر