+98 - 9392939108

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیلی

مدارس کانادا و بررسی آن

مدارس کانادا ، شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در مدارس کانادا ، هزینه زندگی و تحصیل در کشور کانادا در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. آیا درهای مدارس کانادا برای مهاجران باز است؟ شرایط لازم برای تحصیل در مدرسه های کانادا چیست؟ بهترین مدارس کانادا کدامند؟ چگونه می توان ویزای دانش آموزی کانادا را گرفت؟ شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فرزند چگونه است؟ آیا امکان دریافت دیپلم آنلاین کانادا وجود دارد؟ هزینه مدارس ابتدایی در کانادا چقدر است؟ هزینه های زندگی یک دانش آموز در کانادا چند است؟ آیا مدارس کشور کانادا به دانش آموزان بین المللی بورسیه ارائه می نمایند؟ ما در نوشتار پیش رو به این قبیل سوالات پاسخ خواهیم داد؛ لذا خواهشمند است با ما باشید تا به پاسخ چراهای خود در خصوص تحصیل در مدارس کانادا و اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند دست یابید.

کانادا به طور مداوم به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان رتبه بندی می شود و دارای یک سیستم آموزشی فوق العاده با کیفیت است که در رتبه بندی کیفیت آموزشی سومین کشور دنیا شناخته می شود و سالیانه افراد زیادی برای تحصیل به این کشور اقدام می نمایند. موسسه حقوقی ملک پور با سالها تجربه در زمینه مهاجرت پاسخ گوی تقاضای هزاران نفر بوده است. شما همراهان می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و پاسخ پرسشهای خود را به صورت رایگان دریافت نمائید. در ادامه پس از طرح مباحث زیر به ارائه مطالبی در باب آنها خواهیم پرداخت :

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند. فرم تماس را  پر کنید یا به شماره 09392939108 در واتس اپ پیام دهید.

شرایط عمومی تحصیل در مدارس کانادا

کانادا کشور وسیع و زیبا است که تمام قسمت شمالی قاره آمریکای شمالی را در برمی گیرد. کانادا از 10 استان و سه قلمرو تشکیل شده است، از اقیانوس اطلس در شرق تا اقیانوس آرام در غرب و شمال به دایره قطب شمال غربی گسترده شده است. وسعت کشور کانادا در حدود 10 میلیون کیلومتر مربع می باشد، کانادا پس از روسیه بزرگترین کشور دنیا محسوب میگردد و با آمریکا طولانی ترین مرز مشترک را داراست.

کانادا یک کشور دو زبانه است که انگلیسی و فرانسوی به عنوان زبان رسمی کانادا شناخته می شود. پول رایج این کشور دلار کانادا می باشد که 0.7 دلار آمریکا ارزش دارد. کانادا به یک جامعه چند فرهنگی در جهان شناخته می شود و طی قرن ها مهاجران بسیار زیادی را از سرتاسر  دنیا پذیرفته است جمعیت فعلی کانادا در حدود 37 میلیون نفر می باشد. کانادا با ارائه بهترین خدمات آموزشی مقصدی جذاب برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی تلقی می گردد. از آنجایی که کشور کانادا مستعمره بریتانیا بوده است نظام آموزشی آن بریتانیایی است. قوانین آموزشی، دانش آموزان را به تحصیلات اجباری تا سن 18 سالگی ملزم می دارد. مدارس کانادا و دانشگاه های آن به صورت دولتی و خصوصی در هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی دوره های خود را ارائه می نمایند.

تعداد دانشجویان بین المللی در کشور کانادا تقریبا 500 هزار نفر می باشد. تحصیل در کانادا به عنوان یک سرمایه گذاری با ارزش برای آینده تلقی می گردد و پس از اتمام دوره های تحصیل، فرصت های اشتغال و کسب و کار بسیاری برای تمامی دانشجویان وجود دارد. مدارک دیپلم و کالج های کانادا در سراسر جهان شناخته شده است. دولت کانادا هزینه های بسیار زیادی را برای توسعه مدارس، دانشگاه ها و موسسات آموزشی پرداخت می کند و بیشترین هزینه ها در رابطه با گسترش بخش تحقیقاتی دانشگاه ها می باشد.

نظام آموزشی کانادا

کانادا دارای یک سیستم آموزش عمومی است که توسط دولت های ایالتی و محلی ، تأمین مالی و نظارت می شود. آموزش و پرورش در حوزه استانی است و برنامه آموزشی تحت نظارت استان است. آموزش و پروش در استان ها سیستم آموزش خود را اجرا می کنند که در سراسر کانادا بسیار مشابه می باشد.

تحصیلات در کانادا شامل دوران تحصیلی ابتدایی و دبیرستان که 12 سال تحصیل را و دوره تحصیلی بعد از 12 سال به  post-secondary school معروف است را شامل می گردد که این دوره ها شامل کالج ها، دانشگاه ها، کالج های حرفه ای و خصوصی و مدارس فنی حرفه ای می شود. کالج ها نیز دوره هایی مشتمل علم و فناوری،  هنرهای کاربردی و تکنولوژی کاربردی و …و کالج های خصوصی برنامه هایی نظیر کشاورزی، خدمات اجتماعی، لوله کشی و برقکاری، کامپیوتر، دوره های کسب و کار و … را ارائه می نماید. مطابق قانون، کودکان مجبور به تحصیل می باشند که با توجه به استان یا قلمرو مربوطه در کانادا کودکان از سن 5 یا 6 سالگی شروع به تحصیل می نمایند. دوران مدرسه تا سن 6 الی 18 سالگی به طول می انجامد. دوران ابتدایی(Primary school)  از سن 5 یا 6 ساگی شروع می شود و 8 سال تحصیلی را شامل می گردد و دبیرستان معمولا سالهای 12-9 تحصیلی را در برمی گیرد و در تمامی مقاطع، دانش آموزان بین المللی را می پذیرد.

اگر برای قصد دارید فرزندان تان را برای تحصیل به خارج از کشور و علی الخصوص کشور کانادا بفرستید، همچنین می توانید سری مقالات تحصیل زیر 18 سال در خارج از کشور و دبیرستان های کانادا بزنید.

شاخص های مهم اقتصادیعدد شاخصنحلیل عدد شاخص
شاخص آلودگی هوا25.85بسیار کم
شاخص توسعه انسانی0.926بسیار بالا
شاخص قدرت خرید109.44بالا
شاخص ایمنی60.49متوسط
شاخص سلامتی70.99بالا
امید به زندگی82.3بسیار بالا
شاخص آب و هوا52.55پایین
شاخص هزینه زندگی65.1کم
شاخص قیمت ملک در برابر درامد7.66بالا

حقایقی در رابطه با زندگی دانش آموزی در کانادا

معلمانی که در مدارس کانادا تدریس می کنند، دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و در بیشتر مدارس کانادا دانش آموزان پسر و دختر در یک کلاس با هم حضور دارند، البته در برخی مدارس خصوصی جدا می باشند. برنامه درسی مدارس بستگی به استانی که فرد در آن تحصیل می کند دارد و در رابطه با دین، برخی از مدارس در استان ها دارای مدارس جداگانه دولتی هستند که دانش آموزان هر مذهبی می توانند در آن حضور یابند. اکثر استانها همچنین مدارس مذهبی خصوصی دارند.

لوازم تحصیلی و کتاب های مورد نیاز را مدرسه در اختیار دانش آموزان قرار می دهد و نیاز به خریداری آنها نیست. در مدارس کانادا کارتی به عنوان کارت گزارش به دانش آموزان اعطا می گردد که دانش آموز که در طی سال چندین بار آن را به خانواده خود می دهد تا در مورد پیشرفت او آگاهی لازم را به دست آورند. فعالیت های فوق برنامه ای قبل از مدرسه و بعد از مدرسه شامل ورزش، هنر، باشگاه های سرگرمی و … در هر مدرسه ای وجود دارد و هچنین سفرهایی نظیر سفر های خارج از مدرسه برای بازدید از مکان هایی که مربوط به تحصیل آنهاست سازماندهی شده است که شامل موزه ها، محل کار،مکان های فرهنگی و محله های شهر می شود.

مدارس در کانادا با کودکستان شروع می گردد و تا 12 سال تحصیلی را شامل می گردد که معمولا در ابتدای سپتامبر شروع و در پایان ماه ژوئن خاتمه می یابد. به افرادی که دوران دبیرستان خود را با موفقیت سپری کرده باشند مدرک دیپلم اعطا می گردد.

از جمله بهترین مدارس کانادا می توان به :

کالج ریدلی
سنت اندرو
بروکس وست شور
رسو لیک
آلبرت کالج
کالج بین المللی بریتیش کلمبیا
اشاره کرد.

اخذ بورسیه تحصیلی در مدارس کانادا

در کانادا مدارس بسیار زیادی وجود دارد که برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی و فرانسوی به دانش آموزان بین المللی ارائه می کند که از این مدارس به دبیرستان الکساندر، دبیرستان Chilliwack ، دبیرستان پاتیسون و … می توان اشاره نمود.

مدارک لازم برای پذیرش در دبیرستان

پاسپورت معتبر
ترجمه شناسنامه
مدارک تحصیلی دو یا سه سال آخر تحصیلی
مدرک زبان در صورت وجود (دبیرستان های موجود در کانادا دوره های زبان گلیسی و فرانسوی همراه با برنامه تحصیلی برای دانش آموزانی که مدرک زبان ندارند ارائه می دهند)

بورسه های تحصیلی در دوران دبیرستان بسیار گسترده نیست و از آنجایی که مدارس کانادا دولتی و خصوصی می باشد و در مدارس دولتی دانش آموزان هزینه ای پرداخت نمی کنند عملا بورسیه ای وجود ندارد، اما در برخی از مدارس و دبیرستان های خصوصی بورسیه تحصیلی برای دانش آموزان بین المللی وجود دارد، اگرچه در دانشگاه ها در مقاطع لیسانس و بالاتر بورسیه های متنوعی وجود دارد؛ اما در مدارس این بورسیه ها محدود می باشد.

بورسیه تحصیلی برای کانادایی ها و کشورهای از پیش تعیین شده و سایر دانش آموزان بین المللی وجود دارد، بورسیه ها معمولا با اهداف تحقیقاتی یا بر اساس عملکرد تحصیلی به عنوان جایزه در دبیرستان به دانش آموزان اعطا می گردد. برخی از بورسیه های تحصیلی که برای دانش آموزان بین الملی ارائه می گردد می توان به  Be Art presets و  The Pensters Essay writing contest  با هدف تحقیقاتی و نوشتن مقالات علمی، Facebook Grace hopper scholarship برای دختران و … می توان اشاره کرد. بیشتر بورسیه های تحصیلی در دوران دبیرستان به صورت جوایز در نظر گرفته می شود که برخی از موسسات خصوصی پرداخت می کنند و این بورسیه ها ممکن است سال به سال متفاوت باشد. در مقاطع بالاتر؛ لیسانس و فوق لسیانس و دکترا، بورسیه یا بخشی از هزینه های فرد یا همه ی هزینه های تحصیلی و زندگی دانشجو را پوشش می دهد.

هزینه های زندگی دانش آموزی و شهریه تحصیل در مدارس کانادا

افرادی که برای مدارس کانادا اقدام می نمایند چنانچه زیر 17 سال باشند باید داری همراه یا کاستودین ( custodian ) باشند و درصورتی که یکی از والدین شخص یا سرپرست قانونی وی ، او را همراهی نماید، باید در کشور کانادا محلی را اجاره یا خریداری نماید و همچنین هزینه های پوشاک و خوراک و… را متحمل گردند. اینکه افراد برای تحصیل چه مدرسه ای را انتخاب می کند، هزینه ها متفاوت می باشند. در صورتی که فرد به تنهایی برای تحصیل در مدارس کانادا اقدام نماید، یا باید در مدارس روزانه ثبت نام نماید و یا در مدارسی دارای خوابگاه می باشند ثبت نام نماید. چنانچه در مدارس روزانه ثبت نام نماید یا باید توسط خانواده ای ( نظیر اقوام و آشنایان ) در کانادا که مقیم یا شهروند این کشور می باشند و مورد تایید والدین فرد می باشد، مورد حمایت و مراقبت قرار گیرند یا فرد بایستی با خانواده ای که از نظر اخلاقی و فرهنگی مورد تایید دولت کاناداست زندگی کنند که home stay  نامیده می شود در این مورد هزینه های تحصیل از 20,000 دلار کانادا شروع می گردد و هزینه home stay نیز در حدود 700 الی 1000 دلار در ماه را در بر می گیرد که جمعاً از 28,000 دلار کانادا شروع می گردد. شایان ذکر است از مزایای زندگی در home stay ها این است که دانش آموزانی که در home stay  سکونت دارند می توانند با فرهنگ کانادایی بیشتر آشنا شوند و زبان دوم خود را پرورش دهند.

دانش آموزانی که در مدارس با خوابگاه ثبت نام می نمایند، خوابگاه مربوطه تمام هزینه های فرد اعم از مسکن، خورد و خوراک را پوشش می دهد و همچنین برنامه ها و فعالیت های فوق برنامه ای برای دانش آموزان ارائه می نماید که این برنامه ها شامل تورهای گردشگری، برنامه های ورزشی، برنامه های موسیقی و … می باشد.  هزینه ثبت نام در مدارس با خوابگاه در حدود 40,000 تا 42,000 دلار کانادا می باشد.

در رابطه با هزینه های زندگی از آنجایی که هزینه مسکن بیشترین هزینه را برای فرد دارد، با توجه به تصمیمی که وی در رابطه با نحوه سکونت خود می گیرد، هزینه ها متفاوت می باشند. اما برای افرادی که به همراه والدین یا سرپرست قانونی خود به کانادا سفر می کنند، می بایست هزینه های زندگی در کانادا را بدانند که بدین شرح است:

هزینه اجاره آپارتمان 1 خوابه در خارج از مرکز شهربین 800 تا 1500 دلار
هزینه اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهربین 900 تا 2000 دلار
هزینه خوراک ماهیانهبین 300 تا 600 دلار
هزینه خرید کتاب و ملزومات آموزشی در سالحدود 1500 دلار
هزینه پوشاک و سایر هزینه ها در سالبین 500 تا 900 دلار
هزینه حمل و نقل ماهیانهبین 80 تا 100 دلار

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در مدارس کانادا

افرادی که برای تحصیل به کانادا اقدام می نمایند می توانند خانواده خود را نیز به عنوان همراه در پرونده قرار دهند که در رابطه با افرادی که برای مقاطع بالاتر از دبیرستان اقدام می نمایند می توانند اقامت همسر و فرزند زیر 19 سال خود را از طریق ویزای همراه مسجل نمایند؛ اما برای افرادی که قصد تحصیل در مدارس کانادا و در مقاطع ابتدایی و دبیرستان را دارند، موضوع متفاوت می باشد.

دانش آموزانی که سنشان کمتر از 17 سال می باشد، می توانند والدین خود یا سرپرست قانونی خود را به عنوان همراه معرفی نمایند و برای آنها از طریق ویزای همراه اقدام نمایند. ویزایی که والدین فرد دریافت می کنند تا زمانی که فرزند شان در کانادا در حال تحصیل می باشند، معتبر است. والدینی که از این طریق اقامت کشور کانادا را به دست می آورد، حق کار یا تحصیل در کشور کانادا را ندارند. شایان ذکر است فرد بایستی هزینه های زندگی خود را برای زندگی در کانادا داشته باشد و همچنین برای اینکه شانس ویزا شدنشان پایین نیاید، بایستی وابستگی خود به ایران را از طریق وابستگی عاطفی، کاری، مالی و… اثبات نمایند. می توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص ویزای همراه برای تحصیل دانش آموزان در خارج از کشور به مقالاتی با عناوین اخذ ویزا از طریق تحصیل فرزندان و ویزای همراه برای تحصیل فرزندان در کانادا مراجعه فرمایید.

معرفی مدارس ، دبیرستانها و کالج های کانادا

دبیرستان الکساندر در کانادا

این مدرسه دارای 2 شعبه در شهرهای برنابی و ونکوور (در استان بریتسش کلمبیا) دارد. این مدرسه در پایه های نهم تا دوازدهم متوسطه آماده ارائه بهترین آموزش به دانش آموزان است. هدف این مدرسه ایجاد محیطی مثبت برای یادگیری و آماده کردن دانش آموزان برای مقاصد آینده می باشد. در این دبیرستان به دانش آموزان مدرک دیپلم مهارت های بین المللی نیز اعطا می گردد و برنامه های که در این زمینه برگزار می کند شامل؛ درس کار(3 واحد زیان، 5 واحد دروس سخت کوشی) ، فعالیت های فوق برنامه با تمرکز جهانی( یونیسف، کاوپ بین المللی و …) خدمات اجتماعی با تمرکز جهانی به مدت بیست ساعت (خدمات کلیسا، پروژه های خدمات کلوپ ها و …). هزینه های دوره های این مدرسه در دوره های زبان به مدت 20 ساعت در هفته مبلغ 400 دلار، دوره 15 ساعته زبان 300 دلار و هزینه های دوره های اقتصاد،بیزینس و هنر 500 دلار است، که تمام این هزینه ها هفتگی می باشند. برای ورود به این دبیرستان فرد بایستی حداقل 16 سال سن داشته باشد و مدرک زبان آیلتس 5.5 ارائه نماید.

تحصیل در مدرسه پاتیسون کانادا

کالج بادول کانادا

یک مدرسه خصوصی و بین المللی می باشدکه در پایه های هشتم تا دوازدهم و پیش دانشگاهی دانش آموز می پذیرد. این دبیرستان در ونکوور واقع شده است. مدرک دیپملی که کالج بادول ارائه می نماید در تمام دنیا شناخته شده است و دانش آموزان بین المللی از 40 کشور مختلف برای تحصیل در این مدرسه اقدام می نمایند. پردیس های این دبیرستان بهترین خدمات و امکانات ورزشی، کتابخانه های مدرن، اتاق های موسیقی، استخر های مدرن، سالن های کنفرانس و… در اختیاردانش آموزان قرار می دهد. دوره های آموزشی در این مدرسه شامل 2 بخش است که برای دانش آموزان پایه های هشتم و نهم (شامل دروس زبان، ریاضی، علم تجارت، زبان فرانسه، هنرهای تجسمی، موسیقی، جامعه شناسی و فیزیک ) و دوره های مربوط به دانش آموزان سال دهم، یازدهم و دوازدهم تحصیلی ( شامل دروس؛ ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست، توسعه دیجیتال و هنر) ارائه می گردد.

علاوه بر این دوره ها کورس هایی در آکادمی زبان انگلیسی برای تقویت دانش آموزان ارائه می گردد. این مدرسه در دو ترم سپتامبر و آپریل دانشجومی پذیرد. هزینه تحصیل و خوابگاه مبلغ 35,750 دلار می باشد. تعداد 6 خوابگاه در این مدرسه وجود دارد که محیطی راحت و پر از برنامه های متنوع برای دانش آموزان ایجاد کرده است.

کالج Braemar کانادا

کالج دیگری که در پایه های نهم تا دوازدهم دانش آموزان بین المللی می پذیرد  braemar  نام دارد که در شهر زیبای تورنتو واقع شده است. این مدرسه دوره های دیگری اعمم از آمادگی برای post-secondary school ، دوره های آمادگی دانشگاه و دوره های کوتاه مدت موس.م به تجربه کانادا در این مدرسه برای دانش آموزان ارائه می گردد. این مدرسه در 5 نوبت در سال دانش آموز می پذیرد که نکته در خور توجه است. هزینه دوره های یک ساله این دبیرسان 12,880 می باشد. دانش آموزان می توانند در home stay  همراه خانوادهای کانادایی زندگی کنند که هزینه بین 700 تا 1000 دلار در ماه می پردازند.)

موقعیت ورود به دانشگاه پس از تحصیل در مدارس کانادا

برای ورود به دانشگاه های کشور کانادا در مقطع لیسانس فرد بایستی مدرک 12 سال تحصیلی خود را ارائه نماید که این مدرک باید مورد تایید دانشگاه کانادا قرار بگیرد. در واقع معادل با دیپلم کانادایی می باشد. افرادی که در مدارس کانادا تحصیل می نمایند و نمرات خوبی را کسب نموده باشند، می توانند برای دوره های لیسانس اقدام نمایند که در این صورت فرد بمنظور تمدید یا تغییر مجوز تحصیلی خود می بایست برای دوره جدید شرکت نماید.

با توجه به اینکه مدارس کانادا از بهترین کیفیت آموزش برخوردارند و اساتید دانش آموزان دارای تحصیلات عالی می باشند، اعتبار و ارزش دیپلمی که در مدارس کانادا اخذ می نمایند، بسیار بالا می باشد و فرد می تواند برای دانشگاه های سایر کشور ها نیز اقدام نماید. در واقع کانادا در سراسر جهان به دلیل کیفیت آموزش از مدارس ابتدایی تا تحصیلات تکمیلی به رسمیت شناخته شده است.

در ادامه نمودار تعداد کل درخواست کنندگان تحصیل در کانادا را در بازه سالهای 2014 تا 2018 قابل بررسی است :

مراحل دریافت ویزای دانش آموزی کانادا:

یکی از مهمترین مسائل ویزای دانش آموزی کانادا، این است که شرایط شما برای شانس دریافت اقامت دائم کانادا توسط تیم مشاوره بررسی شود، صرفا دریافت ویزای دانش آموزی بدون پلن اقامتی توصیه نمی شود. باید بررسی شود خود شخص دریافت کننده ویزای دانش آموزی و والدین ایشان چقدر شانس این را دارند که در خاک کانادا، درخواست اقامت از طریق یکی از برنامه های مهاجرتی را داشته باشند.

بر آورد هزینه ها به صورت کلی:

به صورت کلی با هزینه حدود 14 هزار دلار کانادا شهریه مدرسه، حدود 2 تا 3 هزار دلار هزینه زندگی ماهانه و حدود 2 تا 3 هزار دلار هزینه های انجام امور پذیرش از مدرسه، امور حقوقی، انجام امور درخواست ویزا و حق الوکاله، میتوانید برای ویزای دانش آموزی کانادا اقدام کنید.

1) پس از تایید شرایط عنوان شده در فرم ارزیابی، مصاحبه حضوری یا تصویری یا تلفنی با فرد متقاضی ویزای دانش آموزی کانادا توسط موسسه به منظور دریافت اطلاعات زیر برگزار می شود:

– ارزیابی سطح زبان انگلیسی و یا فرانسه متقاضی برای مقطع دبیرستان

– میزان ھزینه کرد خانواده دانش آموز برای شھریه سالانه و ھزینه زندگی آنها

– انتخاب شهر و استان

– مکان و امکانات اسکان شھر انتخابی؛ در صورت ھمراھی خانواده دانش آموز و انتخاب محدوده خاصی از شھر به عنوان پیش فرض محل اسکان

– بررسی نمرات سالھای گذشته دانش آموز

– انتخاب قیم

– کالج و یا دانشگاه مقصد

– رشته انتخابی متقاضی در کالج یا دانشگاه

– ھمراھی خانواده با دانش آموز در زمان تحصیل

– انتخاب مدرسه خاص یا برنامه خاص توسط متقاضی

– بررسی داشتن شرایط اخذ ویزا

– زمان ورود به مدرسه کشور مبدا (برخی دانش آموزان ایرانی از کشورھایی ھمچون ترکیه، امارات، گرجستان، قبرس، مالزی و… ورود میکنند.)

– خدمات درخواستی و مورد نیاز دانش آموز

2) مرحله دریافت مدارک لازم جهت پذیرش مدارس کانادا:

کپی صفحه اول پاسپورت متقاضی

ترجمه ریز نمرات

توصیه نامه از مدرسه قبلی (فرم دارد)

ترجمه کارت واکسیناسیون

تکمیل فرم قیم و گواھی امضای آن

تکمیل فرم Application مدرسه انتخابی.

در برخی از مدارس خصوصی پس از دریافت مدارک، درخواست یک مصاحبه تصویری را دارند که در زمان تعیین شده انجام می گیرد. برخی از مدارس نیز فرصت زمانی دو تا چھار ھفته را جھت بررسی نھایی وضع متقاضی در نظر میگیرند (غالبا این مدارس از کیفیت بھتری برخوردارند).

مدارس خاص و مشھور کانادا با سطح کیفی بالا گاھی پروسه یکساله برای پذیرش متقاضی دارند ولی به طور معمول مدارس خصوصی به طور متوسط ظرف یک ھفته نامه پذیرش اولیه را صادر میکنند. مدارس دولتی از طریق وب سایت رسمی اداره آموزش و پرورش شھر مربوطه اقدام به ثبت نام می کنند و این ادارات نیز به منظور ھماھنگی با مدرسه درخواستی مھلت 2 تا 3 ھفته ای در نظر می گیرند. در این خصوص امکان دارد مدرسه درخواستی در آن زمان امکان پذیرش دانش آموز بین المللی را نداشته باشد.

3) صدور نامه پذیرش مدرسه جھت اخذ ویزای دانش آموزی کانادا:

معمولا ھمراه با نامه پذیرش اولیه مدرسه نامه invoice نیز صادر می شود که حاوی اعلام کلیه ھزینه ھای ثبت نام و اعلام شماره حساب مدرسه و نحوه واریز مبلغ مذکور است. متقاضی بعد از واریز مبلغ مذکور که جھت ایرانیان معمولا از طریق صرافی ھا صورت میگیرد ظرف چند روز نامه پذیرش مدرسه را دریافت می نماید . در این نامه تاریخ شروع کلاس ھا ، تعداد واحد درسی و پایان کلاسھا اعلام می شود.

4) درخواست برای ویزای دانش آموزی کانادا و ویزای همراهان:

ارسال درخواست ویزای دانش آموزی برای دانش آموز و ویزای مولتی برای سرپرست و دیگر اعضای خانواده آماده سازی مقدمات سفر و اقامت دانش آموز.

شرایط دریافت ویزای دانش آموزی کانادا:

1. اگر دانش آموزی در خارج از کانادا باشد و مقیم یا تابع کانادا نباشد، با او همانند دانشجویان رفتار می شود و می تواند از مدرسه ای در کانادا پذیرش بگیرد.

2. دانش آموزان نمی توانند با ویزای توریستی در کانادا تحصیل کنند و باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند.

3. داشتن حداقل 5 سال و حداکثر 17 سال سن.

4. داشتن پشتوانه مالی از سوی پدر و مادر برای پرداخت شهریه مدارس و مخارج زندگی فرزند و همراه آن در زمان تحصیل در کانادا با ارایه مدارک بانکی.

5. داشتن قیم یا همان Custodian در کانادا که این فرد باید صلاحیت داشته باشد. همچین باید فردی کانادایی یا دارای اقامت دائم کانادا باشید.

6. اگر پدر و مادر آنها را همراهی نکنند باید نشان دهند که در کانادا قیم Custodian دارند و همچنین موافقتنامه ای بین والدین یا قیمشان Legal Guardian در کشور مبدأ با قیمشان در کشور کانادا امضا شده است.

وضعیت سکونت دانش آموزان بین المللی در کانادا:

1. اقامت با پدر، مادر، پدربزرگ یا مادر بزرگ(واجد شرایط جسمی و روحی) که با ویزای همراه (ویزای موقت) به کانادا خواهند آمد.

2. اقامت با بستگان، دوستان یا آشنایانی که ساکن کانادا هستند.

3. اقامت در پانسیون مورد تایید اداره آموزش و پرورش و دولت کانادا

راه یابی به رشته های علوم پزشکی

نطام تحصیلی کشور کانادا بر پایه نظام تحصیلی بریتانیایی است اما در رابطه با امر پزشکی تفاوت های بسیار زیادی با سایر کشور ها دارد. افرادی که قصد تحصیل پزشکی در کشور کانادا را دارند بایستی در ابتدا یک دوره FOUNDATION  درکالج های کانادا به عنوان پیش دانشگاهی که  Pre medical نیز نامیده می شود تحصیل نماید و پس از آن به مدت 4 سال در رشته مرتبط با پزشکی و علوم پایه در دانشگاه تحصیل نمایند و پس از اتمام تحصیل در طی 4 سال، فرد می تواند برای ورود به دانشگاه پزشکی امتحان دهد و پس از قبولی وارد دانشگاه مورد نظر گردد. پس نکته اساسی در این زمینه این موضوع است که دوره های pre medical  در کالج های کانادا قابل حصول می باشد.

در خصوص اطلاعات تکمیلی در باب تحصیل رشته های پزشکی پیشنهاد میشود سری به مقاله تحصیل پزشکی در کانادا بزنید.

وضعیت اقامت پس از تحصیل در مدارس کانادا

افرادی که تحصیلات خود را در مدارس کانادا به اتمام می رسانند یا باید برای مقاطع بالا تر اقدام نمایند یا باید کشور کانادا ترک نمایند. افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند، باید مجوز تحصیلی خود را تغییر دهند و برای این کار نیاز به اخذ ویزای تحصیلی جدید می باشد. افرادی که سابقه تحصیلی در کانادا را دارند می توانند در برنامه های کاری اسکیلد ورکر کانادا شرکت نمایند و پس از دریافت امتیازات لازم از سیستم اکسپرس انتری دعواتنامه دریافت نمایند و برای اقامت دائم کشور کانادا اقدام نمایند.

برنامه های استانی بسیار زیادی نیز وجود دارد که فرد می تواند از طریق آنها کار مورد نظر خود را پیدا و درخواست اقامت کاری نماید. لذا سابقه تحصیل در کانادا که از طریق کسب ویزای تحصیلی کانادا میسر می گردد؛ گزینه بسیار مناسبی را برای فرد ایجاد می کند که از طریق آن بتواند برای برنامه های امتیازی کانادا اقدام نماید. افرادی که ویزای کاری کشور کانادا را اخذ می نمایند، اقامت کشور کانادا را دریافت می کنند که این اقامت به صورت بلند مدت می باشد و پس از گذشت 5 سال فرد می تواند برای اقامت دائم کانادا درخواست دهد و مدتی پس از اخذ اقامت دائم، واجد الشرایط اخذ تابعیت، شهروندی کانادا و پاسپورت کانادا شوند.

پرسش و پاسخ متداول در خصوص شرایط تحصیل در مدارس کانادا

تفاوت مدارس ایران و کانادا در چیست؟

در ارائه خدمات آموزشی و رفاهی به دانش آموزان کاملا متفاوت است و آینده ای که برای دانش آموزان وجود دارد قابل قیاس نیست.

شرایط تحصیل زیر 18 سال در مدارس کانادا چگونه است؟

دانش آموزان برای تحصیل بایستی برای مدارس شبانه روزی اقدام نمایند یا در homestay سکونت داشته باشند. یا در کانادا دارای قیم باشند. شایان ذکر است که برای تحصیل در مدارس کانادا نیازی هم به ارائه مدرک زبان نیست.

آیا اخذ بورسیه تحصیلی در دبیرستان های کانادا امکان پذیر است؟

اخذ بورسیه تحصیلی برای این مقطع بسیار کار سختی است. مگر واقعا شخص نابغه باشد.

آیا تحصیل رایگان در مدارس کانادا امکان پذیر است؟ چگونه؟

خیر. نظام آموزشی این کشور تحصیلات رایگان ارائه نمیکند مگر اینکه شخص اقامت داشته باشد و دانش آموزان مبلغ کمی را پرداخت نمایند.

انواع مدارس کانادا کدامند؟

مدارس شامل دولتی و خصوصی می باشند که از نظر هزینه و ارائه خدمات متفاوت هستند

نام بهترین مدارس کانادا چیست؟

مدارس بسیار زیادی در این کشور وجود دارند که بهترین خدمات آموزشی را در اختیار دانش آموزان قرار میدهند مانند کالج پتیسون، بادول و… .

آیا امکان اخذ ویزای همراه دانش آموزی کانادا وجود دارد؟

برای دانش آموزان سنین پایین این امکان وجود دارد.

هزینه تحصیل در مدارس دولتی کانادا چقدر است؟

بستگی به مقطع و شهر محل تحصیل دارد؛ شهریه تحصیل در مدارس دولتی بین 5 تا 15 هزار دلار ممکن هست که متغیر باشند.

شروع سال تحصیلی در مدارس کانادا چه زمانی از سال است؟

معمولا شروع مدارس از سپتامبر می باشد.

خدمات دیگر:

1. ارائه اطلاعات و مشخصات دقیق مدرسه مورد نظر و یا ارائه مشاوره برای انتخاب مدرسه در کانادا

2. پر کردن فرمهای مربوطه به معرفی دانش آموز متقاضی به مدرسه

3. تعیین و انتخاب قیم برای دانش آموزان ( این مورد برای دریافت ویزای دانش آموزی کانادا اجباری می باشد و فرد قیم باید مقیم کانادا باشد.)

4. ارائه خدمات vip به متقاضیان مانند پیکاپ فرودگاهی و در اختیار گذاشتن مترجم

5. اسکان دانش آموزان به صورت مستقل

6. تهیه homestay یا خوابگاه

7. افتتاح حساب بانکی شخصی به نام فرد متقاضی

8. شناساندن شهر و راههای ارتباطی و سیستم حمل و نقل کانادا

9. ثبت نام در مراکز فرهنگی و کتابخانه های شهر

10. شناساندن خدمات شهری و دولتی برای متقاضیان ویزای دانش آموزی کانادا

11. خدمات لازم برای همراهان دانش آموز

12. ثبت نام کمپ های دانش آموزی در تابستان

13. ثبت نام در کلاسهای زبان برای یادگیری هرچه بهتر زبان های رایج در کانادا ( انگلیسی، فرانسوی)

14. انجام تمامی مراحل دریافت پذیرش معتبر از مدارس برای درخواست ویزای دانش آموزی کانادا

15. انجام تمامی مراحل دریافت ویزای دانش آموزی کانادا و ویزای کانادا برای همراهان دانش آموز.

شرایط ویزای دانشجویی کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید شرایط مورد نیاز را داشته باشید و مدارک خاصی را آماده نمایید. تحصیل در کانادا نیاز به داشتن پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های کاناداست تا با استفاده از آن بتوان به همراه مدارک دیگر برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام نمود. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا را در این بخش بررسی خواهیم نمود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

 

 • درخواست جهت تحصیل در دانشگاه
 • پاسپورت معتبر
 • آخرین مدرک تحصیلی (برای مقطع لیسانس دیپلم 12 ساله و برای فوق لیسانس مدرک لیسانس)
 • ریز نمرات سه سال آخر تحصیل
 • مدارک هویتی
 • عکس پاسپورتی
 • برگه واریز شهریه دانشگاه
 • مدرک زبان آیلتس (در صورت درخواست دانشگاه)

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 

 • نامه پذیرش قطعی دانشگاه
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • مدارک هویتی
 • نامه تمکن بانکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • بیمه مسافرتی
 • در برخی از رشته ها داشتن معاینه پزشکی

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقاطع مختلف امکان پذیر است، افراد از مقطع مدرسه تا مدارج بالای دانشگاهی می توانند در کشور کانادا تحصیل کنند. بسیاری از دانشگاه های کانادا در سطح جهانی شناخته شده هستند و رتبه های بالایی در رتبه بندی های جهانی دارند. در ادامه شرایط تحصیل در مقاطع مختلف و همچنین شرایط دریافت ویزا در هر مقطع بررسی خواهد شد.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

مهم ترین بخش برای بسیاری از دانشجویان در زمینه تحصیل در کانادا، می تواند از اطلاع از میزان شهریه تحصیلی و هزینه های زندگی در این کشور باشد تا بتوانند شرایط مالی مورد نیاز برای تحصیل در کانادا و اخذ ویزای تحصیلی کانادا را فراهم نمایند. به این منظور می بایست بدانید که هزینه تحصیل در کانادا بسته به دانشگاه و شهر محل تحصیل متفاوت و متغیر است و ارقام اعلام شده در این بخش تنها میانگین شهریه ها هستند. بسیاری از دانشگاه ها نیز برای برخی کشورها شهریه کمتری را نسبت به باقی کشورها تعیین می نمایند که می بایست این موضوع را مد نظر قرار داد. شهروندان کانادا به طور میانگین برای تحصیل در مقطع لیسانس 6،838 دلار کانادا و برای مقطع فوق لیسانس 7،086 دلار کانادا باید شهریه بپردازند. طبق آمارهای ارائه شده، میانگین هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی حدود 27،159 دلار کانادا در سال می باشد.

معمولاً تحصیل در رشته های هنر و علوم انسانی از رشته هایی مانند مهندسی و پزشکی مقداری کم هزینه تر می باشد. همچنین هزینه رشته های مدیریتی و کسب و کار کمی ارزان تر از میانگین شهریه های تحصیلی در کانادا می باشد و مبلغی حدود 26،395 دلار کانادا است. هزینه های تحصیل در مقطع فوق لیسانس معمولاً ارزان تر از مقطع لیسانس می باشد و این مبلغ بستگی به مقطع و رشته تحصیلی که انتخاب می نمایید، متفاوت است. به طور میانگین، هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا حدود 16،497 دلار کانادا می باشد.

تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

یکی از مهم ترین مدارک برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا، اسناد تمکن مالی است. در واقع دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند باید ثابت کنند که تکمن مالی مورد نیاز برای تحصیل و زندگی در کانادا را دارند. این تمکن از طریق ارائه صورتحساب بانک قابل اثبات است. دانشجویان باید شهریه یک سال دانشگاه و هزینه یک سال زندگی در کانادا را در حساب بانکی خود داشته باشند. در صورتی که شهریه دانشگاه پرداخت شده است نیازی نیست مبلغ مورد نیاز برای شهریه، در حساب بانکی وجود داشته باشد و ارائه رسید پرداخت کافی است. مبلغ مورد نیاز برای یک سال زندگی در کانادا که باید در حساب بانکی وجود باشد در جدول زیر شرح داده شده است. مبلغ مورد نیاز برای تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا باید حداقل به مدت 4 ماه در حساب بانکی فرد قرار داشته باشد.

شرایط ویزای دانشجویی کانادا در مقطع لیسانس

تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس بدین صورت است که بعد از گذراندن دوره 12 ساله مدارس و گرفتن مدرک آن و داشتن آیلتس۶ می توان وارد مقطع لیسانس شد. مقطع لیسانس در کشور کانادا ۴ ساله است، اما در استان کبک دانشجویان می توانند پس از گذراندن ۱۱ سطح در دوره مدرسه وارد کالج شوند و یا پس از گذراندن ۲ سال دوره پیش دانشگاهی، بعد از ۳ سال مقطع لیسانس خود را به پایان برساند. دانشجو پس از اتمام این دوره تحصیلی مدرکی با عنوان bachelor یا کارشناسی دریافت خواهد نمود. دانشجویان مقطع کارشناسی در کانادا امکان کار پاره وقت دانشجویی به مدت 20 ساعت در هفته را خواهند داشت. یکی از شرایط ویزای تحصیلی کانادا داشتن سن مناسب تحصیل است. حداکثر سنی که برای پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی امکان پذیر است معمولاً تا سن 23 سالگی می باشد. هر چه سن متقاضی بیشتر باشد ریسک دریافت ویزا بالاتر می رود و متقاضی باید دلیل محکمی برای توجیه این فاصله تحصیلی یا گپ تحصیلی ارائه دهند.

مدارک اصلی که برای پذیرش در مقطع کارشناسی باید ارائه دهید شامل دیپلم 12 ساله، ریزنمرات چند سال آخر تحصیل و مدرک زبان می باشد. برخی از دانشگاه ها بدون مدرک زبان نیز به شما پذیرش می دهند. البته با این شرط که ابتدا یک دوره زبان در کانادا بگذرانید و زمانی که به سطح مطلوب رسیدید می توانید وارد دانشگاه شوید. برای مقطع فوق لیسانس نیز امکان پذیرش بدون مدرک زبان وجود دارد. در مورد شرایط تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان می توانید در لینک زیر مطالعه کنید.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا در مقطع فوق لیسانس

از مهم ترین شرایط ویزای تحصیلی کانادا برای ورود به مقطع فوق لیسانس، داشتن معدل بالای ۱۳ در دوره کارشناسی و با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر در کانادا داشتن آیلتس ۶ و یا ۶٫۵ است. این مقطع با توجه به تعداد واحد هایی که در هر رشته باید گذرانده شود یک ساله و یا دوساله است. دانشجویان این مقطع را یا به صورت پژوهش با همراهی استاد راهنما یا نشستن در سر کلاس و گذراندن واحد های درسی و یا به صورت ترکیبی از هر دو می گذرانند. دانشجو پس از اتمام این دوره تحصیلی مدرکی با عنوان M.A یا کارشناسی ارشد دریافت خواهد نمود. امکان کار پاره وقت برای دانشجو به مدت هفته ای 20 ساعت فراهم وجود دارد. معمولاً بهترین سن برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا تا سن 32 سال می باشد.

برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد نیز شما باید مدارک تحصیلی قبلی خود شامل مدرک دیپلم و مدرک لیسانس، ریزنمرات و مدرک زبان ارائه دهید. همان گونه که ذکر شد با شرط گذران دوره زبان انگلیسی در کانادا می توانید با نمره زبان پایین نیز پذیرش بگیرید.

تحصیل دکترا در کانادا

کانادا به‌عنوان یک مقصد تحصیلی چند فرهنگی با جذابیت فزاینده‌اش، گزینه‌ای عالی به‌منظور تحصیل در مقطع دکترا برای شماست که از طریق ارائه‌ی گنجینه‌ای از فرصت‌های پژوهشی به شما در توسعه‌ی تخصصتان یاری می‌دهد. بیش از یک‌سوم کل پژوهش‌های کشور کانادا در دانشگاه‌های این کشور انجام می‌شود و این امر به‌اندازه‌ی میلیاردها دلار در اقتصاد کانادا نقش‌آفرینی می‌کند.

شرایط پذیرش

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای مقطع دکترا با توجه به دوره‌های آموزشی و دانشگاه‌های این کشور متفاوت است اما به‌طورکلی به موارد ذیل نیاز دارید:

  • مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌ی مربوطه همراه با نمرات خوب و توانایی و پتانسیل اثبات‌شده در امر پژوهش.
  • مدرک توانمندی در زبان انگلیسی یا فرانسه؛ درصورتی‌که زبان اولتان نباشند و سابقه‌ی تحصیل قبلی به یکی از این دو زبان را نداشته باشید. گفتنی است که برخی کلاس‌ها در ایالت فرانسوی‌زبان کبک به هر دو زبان انگلیسی و فرانسه برگزار می‌شوند.
  • نمره‌ی خوب در آزمون‌های پذیرش کارشناسی ارشد مثل GMAT یا GRE در برخی از دانشگاه ها

 

در موارد استثنایی ممکن است بتوانید از طریق “پذیرش سریع” یعنی بدون داشتن مدرک کارشناسی ارشد به تحصیل در مقطع دکترا بپردازید. در این فرایند، به نمرات ممتاز در دو سال پایانی تحصیلتان در مقطع کارشناسی (میانگین نمرات عالی) و نیز مدارکی از سایر قابلیت‌های تحصیلی‌تان مثل نشریات پژوهشی نیاز خواهید داشت.

دوره‌ی دکترا در کانادا چندساله است؟

گذراندن کامل بیشتر دوره‌های دکترا در کانادا حدود 4 تا 6 سال زمان می‌برد.

چگونه می‌توانم برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا پذیرش بگیرم؟

هرچند که فرایند پذیرش در دانشگاه‌های مختلف کانادا، متفاوت است اما در مجموع برای اخذ پذیرش تحصیل در مقطع دکترا باید مراحل ذیل را طی کنید:

 1. دوره‌ی PHD مدنظرتان را تعیین نموده و استاد راهنما و موضوع انتخابی‌تان را مشخص کنید. ممکن است در حوزه‌ی پژوهشی خاصی (خصوصاً در حوزه‌ی علوم) رشته‌هایی از قبل از سوی خود دانشگاه مشخص‌شده باشند اما در مقابل، به‌ویژه در رشته‌های هنر و علوم انسانی می‌توانید پروژه‌ی تحقیقی خودتان را پیشنهاد و تعیین کنید. وقتی استاد راهنمای خود را پیدا کردید ممکن است بعضی دانشگاه‌ها نامه‌ی پشتیبانی از سوی استاد راهنمایتان را درخواست کنند تا آن را در مدارک پذیرش شما بگنجانند.
 2. برای پذیرش، باید یک پروپوزال پژوهشی ارائه دهید ک بر اساس خط‌ مشی‌های دانشگاه مدنظرتان بوده و توضیح دهد که به‌طورکلی به دنبال پژوهش در مورد چه چیزی هستید و اساساً چرا پروژه‌ی مدنظرتان ارزش تحقیق دارد.
 3. درخواست آنلاین، پرداخت هزینه‌های درخواست و ضمیمه کردن مدارک ضروری به درخواستتان از جمله اقدامات دیگری است که باید انجام دهید. این مراحل می‌تواند همه یا بخشی از موارد ذیل را در بربگیرد:
  بیانیه‌ی هدف:
 • این بیانیه باید پیشینه و تجربیات حرفه‌ای/ آکادمیک نظیر جوایز، آثار چاپ‌شده و تجربیات مرتبط دیگرتان را شرح دهد. لازم است که اهداف دوره‌ی آموزشی‌تان و هر آن چیز دیگری که از سوی دانشگاه قید می‌شود را با رعایت محدودیت تعداد کلمات در فیلدهای تعیین‌شده توضیح دهید.
 • دو یا سه توصیه‌نامه(که یکی از آن‌ها از سوی استاد راهنمای مدنظرتان باشد). بهتر است که مُعرف‌هایتان حتی‌الامکان، افراد دانشگاهی باشند.
 • رونوشت‌های علمی و مدارک تحصیلی- دانشگاه‌های کشور کانادا ممکن است از دانشگاه فعلی شما بخواهند که یک رونوشت رسمی را از طریق ایمیل برای آن‌ها ارسال کند که این رونوشت باید به‌صورت انگلیسی و همراه با مدارکی باشد که به‌درستی ترجمه‌شده‌اند.
 • نمونه‌ی نگارش (بیشتر برای رشته‌های هنر و علوم انسانی)
 • رزومه‌ی کاری شما
 • نتایج آزمون زبان (درصورتی‌که نیاز باشد)
 • گزیده‌ی آثار خلاقانه (برای رشته‌های هنر یا علوم انسانی)

برخی از دانشگاه‌های کانادا نیز ممکن است مصاحبه‌های حضوری داشته باشند.

4. پس از پذیرش موارد فوق، گام بعدی ارائه‌ی درخواست برای اجازه‌ی تحصیلی شماست که در واقع به‌عنوان ویزای تحصیلی‌تان              در طول مدت اقامت عمل می‌کند. همچنین باید بیمه‌ی سلامتی خود را اخذ نموده و برای آشنایی بیشتر با موارد مختلف،                      وب‌سایت دانشگاهتان را بررسی کنید.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کانادا چقدر است؟

هزینه‌های تحصیلی در مقطع دکترا با توجه به دوره‌های آموزشی و دانشگاه‌های کشور کانادا رقمی متغیر است اما معمولاً در حدود دو برابر هزینه‌ای است که دانشجویان کانادایی پرداخت می‌کنند. مثلاً هزینه‌ی هر سال تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد پژوهشی یا دکترا در دانشگاه بریتیش کلمبیا 7641 دلار کانادا (معادل با 5690 دلار آمریکا) می‌باشد درحالی‌که هزینه‌ی دو سال اول تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه مانیتوبا 10109 دلار کانادا (معادل با 7525 دلار آمریکا) است.

در بسیاری از دانشگاه ها امکان اخذ تخفیفات شهریه نیز وجود دارد.

بورسیه‌های تحصیلی و دیگر فرصت‌های تأمین مالی

خوشبختانه تعدد بورسیه‌های تحصیلی در کانادا در مقطع دکترا در کنار کمک‌هزینه‌های مبتنی بر امتیاز علمی کمک می‌کند که تحصیل در کانادا برای دانشجویان خارجی مقرون‌به‌صرفه تر باشد. دولت کانادا وب‌سایتی دارد که به‌واسطه‌ی ابزار جستجوی آن می‌توان بورسیه‌های تحصیلی را بر اساس کشور مبدأ شناسایی کرد. وب‌سایت‌های رسمی دانشگاه‌های کشور کانادا نیز از دیگر جاهای مناسب جهت جستجو هستند که از طریق ارائه‌ی ابزار جستجوی اختصاصی خود، به شما در یافتن بورسیه‌های تحصیلی متناسب بر اساس موقعیت و کشورتان یاری می‌دهند.

موارد زیر نمونه‌هایی از بورسیه‌های دکترا در کانادا هستند:

 • بورسیه‌ی ونیه(The Vanier Canada Graduate Scholarships)، که به ازای هر سال مبلغ 50 هزار دلار کانادا (معادل با 37210 دلار آمریکا) را به دانشجویان عالی داخلی و خارجی در مقطع دکترا و در رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی، علوم طبیعی، علوم مهندسی و علوم بهداشت می‌پردازد.
 • بورسیه‌ی پیر الیوت ترودیا (The Pierre Elliott Trudeau Foundation doctoral scholarships)، که به مدت سه سال به ازای هر سال مبلغ 40 هزار دلار کانادا (معادل با 29770 دلار آمریکا) را به شهروندان کانادا و دانشجویان خارجی پرداخت می‌کند. برای دریافت این بورسیه، موسسه‌ی کانادایی یا خارجی که مایل به تحصیل در آن هستید یا در حال حاضر در آن تحصیل می‌کنید، باید شما را پیشنهاد کند.
 • بورسیه‌ی دانشگاه بریتیش کلمبیا (The University of British Columbia Four Year Doctoral Fellowship) حداقل مبلغ 18200 دلار کانادا (معادل با 13545 دلار آمریکا) را به ازای هر سال تأمین می‌کند. این دانشگاه همچنین هزینه‌ی کامل تحصیل دانشجویان نخبه‌ی داخلی و خارجی را در کل مدت چهارساله‌ی تحصیلشان متقبل می‌شود.

دستیار پژوهش و آموزش

بسیاری از دانشجویان تصمیم می‌گیرند که برای تأمین هزینه‌های تحصیل به‌عنوان یک دستیار آموزشی یا پژوهشی ایفای نقش کنند. در این فرایند شما می‌توانید در ازای هزینه‌ی تحصیل، به‌عنوان یک دستیار آموزشی یا پژوهشی کار کنید و قسمتی از این هزینه‌ها را یا تمام آن را از این طریق پوشش دهید.

شما به‌عنوان یک دستیار پژوهشی به یک عضو هیئت‌علمی (که می‌تواند استاد راهنمایتان باشد) از طریق همکاری در جمع‌آوری داده، آنالیز، گزارش‌نویسی، ساماندهی آزمایشگاه یا دفتر و وظایف دیگر یاری می‌رسانید. اما به‌عنوان یک دستیار آموزشی دپارتمان خود را در بخش کارشناسی از طریق انجام کارهایی نظیر تدریس یک یا دو درس، مدیریت یا انجام بخش‌های آزمایشگاهی، مدیریت زمانی دفتر و تصحیح اوراق امتحانی دانشجویان پشتیبانی خواهید کرد. برای تبدیل شدن به یک دستیار آموزشی باید تسلط خود بر درس و توانایی‌تان در تسهیل یادگیری دانشجویان را به نحوی اثربخش نشان دهید.

جهت ارائه‌ی درخواست برای یکی از دو سِمَتِ دستیار آموزشی یا دستیار پژوهشی باید اطلاعات منتشرشده از سوی دانشگاهتان را بررسی نموده و احتمالاً یک فرم درخواست آنلاین را پُر کنید.

آیا می‌توانم هم‌زمان با تحصیل در کانادا کار پاره‌وقت داشته باشم؟

بله؛ دانشجویان تمام‌وقت با مجوز تحصیل قانونی می‌توانند در طول نیمسال تحصیلی تا سقف 20 ساعت در هفته و در حین تعطیلات بین دو نیم سال به‌صورت تمام‌وقت در داخل یا خارج از دانشگاه کار کنند. با این حال ممکن است بعضی از دوره‌های تحصیلی در مقطع دکترا صراحتاً قید کنند که نباید در طول ترم بیش از 10 ساعت در هفته کار کنید، خصوصاً اگر برای تحصیل در کانادا از لحاظ مالی تأمین‌شده باشید. همچنین باید در نظر داشته باشید که تحصیل شما در مقطع دکتری مستلزم کار چالشی و صرف زمان قابل‌توجهی می‌باشد بنابراین ممکن است ترجیح دهید که کاملاً روی تحصیلتان تمرکز کنید. همچنین توصیه می‌کنیم که برای تأمین مخارج زندگی به کار پاره‌وقت متکی نباشید. برای کار در کانادا به شماره‌ بیمه‌ی اجتماعی نیاز خواهید داشت.

آیا پس از اتمام دکترا می‌توانم در کانادا بمانم و کار کنم؟

بله؛ اگر مایلید که پس از فارغ‌التحصیلی برای یافتن کار در کانادا بمانید، می‌توانید برای اخذ مجوز کار پس از تحصیل (PGWPP) درخواست ارائه دهید که این مجوز امکان اقامت و کسب تجربیات کاری ارزشمند را حداکثر تا سه سال برایتان فراهم می‌کند و چنانچه علاقه‌مند به اقامت دائم در کانادا باشید این تجربیات کاری در احراز شرایط لازم برای ارائه‌ی درخواست اقامت دائم در کانادا از طریق اکسپرس اینتری به شما کمک خواهند کرد.

برای دریافت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن مورد نظر